Divisions 2

The following skippers have qualified for the A or B Divisions per the rules included in the Appendix of the “Harbor 20 Fleet 1 Bylaws, Rules and Specifications”.  Skippers not qualified for the A or B Divisions must sail in the C Division for all Fleet Races. Once qualified, skippers must re-qualify by “placing” in a High Point every 12 months. “Placing” is determined by the number of boats racing in the Event:

0-4 boats                 none
5-6 boats                 1 Place
7-8 boats                 2 Places
9-10 boats                3 Places
11-14 boats               4 Places
15 or more boats          5 Places

Includes results through:

SUNKIST #1 11/5/16

All Division A Skippers

Skipper Qualifying Event(s) Expires After Next…
Douglas Rastello Failed to re-qualify before the expiration: Reassigned from A Division (no re-qualifying event for A). Must sail in B Division. 10/03/16
Tucker Cheadle 2015 BYC Sunkist #1 on 11/7/2015 (B – 1st) & 2016 BYC Sunkist #1 on 11/5/16 (B – 1st) 2018 BYC Sunkist #3
philip thompson 2016 BYC Sunkist #1 on 11/5/16 (A – 1st) 2018 BYC Sunkist #3
Ed Kimball 2016 BYC Sunkist #1 on 11/5/16 (A – 3rd) 2018 BYC Sunkist #3
Argyle Campbell 2016 NHYC Winter Series #2 on 12/4/16 (A - 1st) 2018 NHYC Winter Series #4
Kurt Wiese 2016 NHYC Winter Series #2 on 12/4/16 (A - 2nd) 2018 NHYC Winter Series #4
Jim Buckingham 2016 Fleet Championships on 10/09/16 (A – 5th) Championships
Tom Corkett 2016 Fleet Championships on 10/09/16 (B – 1st) Championships
David Camerini 2016 NHYC Fall Frolic on 09/25/16 (A – 2nd) Fall Frolic
MARK CONZELMAN 2016 NHYC Fall Frolic on 09/25/16 (A – 4th) Fall Frolic
Greg Helias 2016 BCYC Loren Weiss #2 on 04/17/16 (A – 1st) Loren Weiss Series
Len Bose 2016 BCYC Loren Weiss #2 on 04/17/16 (A – 2nd) Loren Weiss Series
Scott Ramser 2016 BCYC Loren Weiss #2 on 04/17/16 (A – 3rd Place) Loren Weiss Series
Robert Kinney 2016 BCYC Loren Weiss #2 on 04/17/16 (B – 1st) & 2016 BCYC Loren Weiss #3 on 05/22/16 (B – 1st) Loren Weiss Series
Justin Law 2016 BCYC Loren Weiss #3 on 05/22/16 (A – 1st) Loren Weiss Series
Carter Ford 2016 BCYC Loren Weiss #3 on 05/22/16 (A – 3rd) Loren Weiss Series
Peter Haynes 2016 BCYC Mid-Winters on 02/21/16 (A – 4th) Mid-Winters
Roxanne Chan 2016 BCYC Mid-Winters on 02/21/16 (B – 1st) Mid-Winters
Gary Thorne 2016 BYC Midsummers on 07/09/16 (A – 2nd) Midsummers
Greg Newman 2016 NHYC One-Design Weekend on 03/06/16 (A – 2nd) One-Design Weekend
Porter Killian 2016 NHYC One-Design Weekend on 03/06/16 (B – 1st) One-Design Weekend
Terrill Gloege 1997, 2000, 2003, & 2007 Fleet Champion Perpetual
Tom Schock 1998 Fleet Champion Perpetual
Phil Ramser 2001 Fleet Champion Perpetual
Bob YATES 2002 & 2009 Fleet Champion Perpetual
william menninger 2008, 2010, 2011, 2012, 2013 Fleet Champion Perpetual
Jim Kerrigan 2016 BYC Sunkist #4 on 2/06/16 (A – 2nd) Sunkist Series
John Drayton 2015 NHYC Winter Series #2 on 12/06/15 (A – 3rd) Winter Series
Chris Allen 2016 NHYC Winter Series #3 on 01/10/16 (A – 2nd) Winter Series


Division B Skippers Promotion Time Clock

Skipper Qualifying Event(s) Expires After Next…
Daniel Geissamann 2015 NHYC Winter Series #2 on 12/06/15 (B – 1st) 12/06/16
Carson Reynolds 2016 BYC Sunkist #4 on 2/06/16 (B – 1st) 02/06/17
Michael Volk 2016 BCYC Tune Up Day on 09/24/16 (B – 1st Place) 09/24/17
Chris Hill 2016 NHYC Fall Frolic on 09/25/16 (B- 1st) 09/25/17


All Division B Skippers

Skipper Qualifying Event(s) Expires After Next…
John Portwood
Jeff Gordon Failed to re-qualify before the expiration: Reassigned from A Division (no re-qualifying event for A). Must sail in C Division. 09/28/16
Phil Stemler Failed to re-qualify before the expiration: 2015 NHYC WD Schock Memorial (A – 1st) 03/05/17
Craig Chamberlain Failed to re-qualify before the expiration: By Vote of the Fleet 1 Board of Directors 05/21/17
Don Hause Failed to re-qualify before the expiration: By Vote of the Fleet 1 Board of Directors 05/21/17
John Whitney 2016 BYC Sunkist #1 on 11/5/16 (B – 3rd) 2018 BYC Sunkist #3
Whit Batchelor 2016 Fleet Championships on 10/09/16 (C – 1st) Championships
helen duncan 2016 NHYC Fall Frolic on 09/25/16 (C – 1st) Fall Frolic
Theodore Reed 2016 BCYC Loren Weiss #2 on 04/17/16 (B – 3rd) Loren Weiss Series
Gale Pinckney 2016 BCYC Mid-Winters on 02/21/16 (C – 1st) Mid-Winters
Richard Loufek Failed to re-qualify before the expiration: 2015 BCYC Midwinters on 02/22/15 (B – 1st) Mid-Winters
Alex Steele 2016 NHYC One-Design Weekend on 03/06/16 (C – 1st) One-Design Weekend
Scott Barnes 2015 BYC Sunkist #1 on 11/7/2015 (B – 3rd Place) Sunkist Series
Kathryn Reed 2015 NHYC Winter Series #2 on 12/06/15 (B – 3rd) Winter Series
Win Fuller 2016 NHYC Winter Series #3 on 01/10/16 (B – 2nd) Winter Series


Division C Skippers Promotion Time Clock

Skipper Qualifying Event(s) Expires After Next…
Jessica Newman 2015 BYC Sunkist #1 on 11/7/2015 (B – 1st Place) 11/07/16
Kathy Sangster 2016 BYC Sunkist #4 on 2/06/16 (C – 1st) 02/06/17
Rod Swift 2016 BCYC Tune Up Day on 09/24/16 (C – 1st) 09/24/17
Jennifer Lancaster 2016 BYC Sunkist #1 on 11/5/16 (C – 1st) 11/05/17


All Division C Skippers

Skipper Qualifying Event(s) Expires After Next…
Allan Adelman
Andy Binkerd
Ann Donat
Ann Hutchins
Anne Harrington
Barbara Morgan Green
Bhrian Resnik
Bill Sutton
Billy Bench
Bob Caustin
Bob Kehoe
Bob Knowles
Bob Kottler
Bonnie Flaherty
Bonnie Steele
Brendon Salisbury
Brett smith
Brian Beaver
Brian Bissell
Brian Green
Brian Wiersema
Bruce Stuart
C Kevin Cahill
Caleb Everett
Camille Amy
Caro Creighton
Carol Leach
Caroline Kavanagh
Carolyn Worth
Catharine Grier Carlson
Charlie Buckley
Christi Van Heek
Chuck Millican
Cole Allsopp
Cole Pomeroy
Cooper Rees
Craig Mccabe
DANIEL O'LEARY
Dan O'Sullivan
Daniel Outen
David Czerniecki
David Darmstadter
David Lamb
David Shaeffer
David Thurlow
David Vickland
Dennis Lockard
Dennis Plesons
Deon Macdonald
Devin Walsh
Domenico De Sole
Donna Martell
Dorothy Largay
Duffy Duffield
Dylan Lehotsky
Edward Walls
Edward Werner
Eleanore De Sole
Emile Pilafidis
Eric Norman
Fred Horwitz
Fred Rice
Garth Hichens
Gary Allen
Geoffrey Slaff
George Hampton
George Hughes
Glen Popick
Gordon Miller
Greg Hopkins
Gregg Kelly
Heiko Jones
Hollie Sutherland
James Astwood
James Kizziar
James Thurlow
Jane Barrett
Jane Watkins
Jay Swigart
Jeffrey Scholz
Joe Highsmith
John Bubb
John Heintz
John Jeffryes
John Lehotsky
John Sherwood
Jonathan Novak
Judy Weightman
Karl Pomeroy
Ken Stevens
Kenneth Appleton
Kevin Keogh
Kimberly Whitney
Kristen Whitney
L. Jeffrey Bates
Larry Bulman
Larry Holden
Lisa Briggs
Lynn Viehmann
MARY BACON
Madeleine Carty
Marcia O'Hern
Marino diMarzo
Mark & Shana Conzelman
Mark Bird
Mark Brown
Mark Kiefaber
Marshall Steele
Marshall Steele
Marvin Carlson
Matthew Campbell
Max Moosmann
Michael Mixson,. Fleet Captain
Michael Smith
Mick Bacich
Mike Kohl
Mike Nelson
Neal Crowley
Ned Nielsen
Nik Froehlich
Nina Manning
PATRICK KINCAID
PER TREBLER
Pamela Kreiser
Patricia McFeeley
Patrick Dixon
Patrick Scruggs
Patrick Shannon
Paul LeMert
Paul Willsey
Peter Blank
Peter Brower
Peter Cram
Peter Foley
Peter Jacobson
Peter Thurlow
Peter Trogdon
Philip Kohl
Phillip Crosby
ROBERT Sween
Rachel Mead
Ralph Holt
Richard Beauchamp
Richard Gregory
Richard Oates
Richard Somers
Richard Turman
Rick Hill
Rick Weaver
Rob Reid
Robert Cunningham
Robert Dunsky
Robert Gould
Robert Larzelere
Robert McDonald
Robert Reeves
Roger Grable
Ron Steele
Ross Watanabe
Sandra Denton
Sharon Green
Simon Hayes
Stephen Cavanagh
Stephen Tyler
Steve Hachten
Steve Schupak
Susan Gaire
Susan Keogh
Susan Lockard
Tad Springer
Tammy Hughes
Theresa "Terry" Drewry
Thomas Fischbacher
Thomas Kelleway
Tim Adelman
Tim Hogan
Timothy Wilde
Tony Burkhart
Tyler Macdonald
Victoria Dean
Walter Laird
Ward Anderson
Wayne Harvey
Wayne Rosing
Will Singleton
William / Julie Bissell
William Bray
William Hahn
William Sheridan
Zack Maxam
helene webb
richard miller